Ułatwienia dostępu

A A A

Historyczny moment kostrzyńskich zapasów - Julian Iwaszko zawodnik UKS „Jedynka” najmłodszym reprezentantem kraju na lipcowe Mistrzostwa Europy U15 w Chorwacji. Maj tego roku to nie tylko piękny słoneczny miesiąc, ale także kosmiczny czas dla zawodników UKS „Jedynka”. Jeszcze nie zdążyliśmy ochłonąć po dwóch złotych medalach wywalczonych przez Filipa Iwaszko i Kacpra Sobczyka w Suwałkach na Mistrzostwach Polski kadetów, które otworzyły im drogę na czerwcowe Mistrzostwa Europy U17 w Bukareszcie, a tu kolejne wspaniałe występy naszych młodzików. I za nim dojdziemy do Mistrzostw Polski U15 w Gomulinie to musimy wspomnieć o niezwykle skutecznym występie młodzików, którzy tydzień temu podbili międzywojewódzkie zawody w Starej Kamienicy. Zdobyli tam aż siedem złotych medali na 12 zawodników i jest to piękny rezultat. Najlepsi w swoich kategoriach okazali się: Florian Gąsiorowski, Oktawiusz Maleńki, Serhii Vynyk, Julian Iwaszko, Gracjan Somerski, Arsenij Svyrydov, Antoni Ludka.

Brązowe medale wywalczyli: Kacper Przychodaj, Marcel Marczak i Artur Retwiński. Tuż za podium z piątymi lokatami uplasowali się Krzysztof Kasprzak i Damian Nowak. Brawo dla wszystkich chłopaków za wspaniały występ i 2 miejsce w klasyfikacji drużynowej. I żeby było mało to nasz reprezentant Gracjan Somerski został wybrany Najlepszym Zawodnikiem Turnieju. Brawo, brawo!!! No i teraz możemy podelektować się występem naszych najmocniejszych młodzików, którzy mieli możliwość walczenia z czołówką Polski na Mistrzostwach Polski U15 w Gomulinie. Zawody te były kwalifikacją do reprezentowania kraju na Mistrzostwach Europy U15 w Chorwacji, które odbędą się 16-19 lipca.

Niestety w turnieju nie mogli wystartować nasz aktualny Mistrz Polski z 2021 r. Serhii Vynnyk 35 kg, który nie ma polskiego obywatelstwa oraz bardzo mocny zawodnik wyższej kategorii 85 kg. Antoni Ludka, który po prostu zachorował. W Gomulinie reprezentowali nas Julian Iwaszko 41 kg, Gracjan Somerski 44 kg, i Damian Nowak 52 kg. Damian z bilansem dwóch wygranych i dwóch przegranych zdobywa i tak wysokie VII miejsce. Gracjan Somerski rozkręcony wspaniałym występem w Starej Kamienicy, gdzie pokonał klasowych starszych zawodników i został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju udowodnił w Gomulinie, że jest już czołówką Polski i należy się jemu pierwszy upragniony medal Mistrzostw Polski. Tak też uczynił, po pięknych pojedynkach i jednej porażce z v-ce mistrzem zdobył brązowy medal kategorii 44 kg. Na deser został nam nasz 13 letni najmłodszy Mistrz Polski młodzików Julian Iwaszko 41 kg, który tak jak Serhii Vynnyk jest jeszcze aktualnym Mistrzem kraju z 2021 r. Wszystko na to wskazuje, że długo tego tytułu nikomu nie odda, bo kolejny raz potwierdza wielką klasę i bogate umiejętności techniczno-taktyczne mimo młodego wieku. W wielkim finale spotkał się ze starszym o dwa lata bardzo dobrym reprezentantem Swarzędza. Po piękny pojedynku wartym finału na punkty 11:8 wygrywa nasz Julek, który nie tylko wywalczył swój drugi złoty medal, ale przede wszystkim miejsce z reprezentacji na Mistrzostwa Europy U15. Mieć możliwość walki z orzełkiem na piersi to marzenie każdego sportowca, a Julian Iwaszko dokona tego jako najmłodszy w całej kadrze i oczywiście Kostrzynie nad Odrą.

Już widzimy te łzy szczęścia i nieopisaną dumę Mamy Justyny, Taty Mariusza, Siostry Natalki i całej Wspaniałej Rodziny Iwaszko. Bo przecież dwaj bracia Filip i Julek w czerwcu i lipcu będą reprezentować Kostrzyn nad Odrą oraz Polskę na Mistrzostwach Europy U15 i U17. Jest to niezwykła i piękna historia Rodziny Iwaszko oraz ich pasji i wielkiego talentu do zapasów, którą rozpoczęli bracia Tomasz oraz Mariusz wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski i reprezentanci kraju na Mistrzostwach Świata.

Nieustanny rozwój oraz wysokie osiągnięcia sportowe UKS „Jedynka" nie byłyby możliwe gdyby nie środki finansowe otrzymywane od naszych Sponsorów i Darczyńców.

Dziękujemy Wam Bardzo, że jesteście z nami!!!

Trenerzy: Artur Żołna i Mariusz Torbiczuk.