A A A

Sport dla każdego, czyli program EKOatleci, w dniu 3 października 2021 odbyło się trzecie spotkanie w ramach projektu EKOatleci. Uczestnicy spotkali się o godzinie dwunastej przy Starej Przepompowni na Os. Warniki. Tym razem pogoda była wymarzona na wspólne rodzinne zajęcia sportowe na łonie natury. Frekwencja i tym razem dopisała, kilkunastu młodych EKOatletów rozpoczęło zajęcia sportowo-edukacyjne, tradycyjnie już zaczęto o kilkuminutowego biegu, delikatnej rozgrzewki lekkoatletycznej, po której odbyły się zajęcia edukacyjne. Zajęcia sportowe poprowadzili koordynator PZLA Adam Kaczmarek oraz Mariusz Staniszewski a Pani Olga Betańska z Parku Narodowego Ujście Warty ponownie zabrała uczestników do fascynującego świata otaczającej nas przyrody, tym razem było o bobrach.

Można było się dowiedzieć dlaczego zęby bobrów są pomarańczowe i że rosną całe życie, o tym, że bobry są aktywne głownie nocą, zaś w dzień możemy obserwować głownie ślady ich obecnością a zgryzy to pozostałości po bobrzych ucztach. Na błotnistym brzegu można wypatrywać śladów łap i szerokich bobrzych ogonów. Łatwym do zauważenia znakiem obecności bobrów są ich domy – żeremia, a także tamy. Każdy z uczestników zajęć mógł wziąć do ręki prawdziwą czaszkę bobra i obejrzeć ją z bliska, dotknąć zębów – było ciekawie. Uczestnicy wykazali się naprawdę sporą wiedzą o borach zaskakując często prowadzącą zajęcia.  Po zajęciach edukacyjnych, młodzi EKOatleci przystąpili do zasadniczej części zajęć sportowych, poznając podstawowe aspekty techniki biegu, ćwiczono skipy A, C, przebieżki itp. Na tym spotkaniu gościliśmy także Ryszarda Dubika, który uwiecznił zajęcia nagrywając profesjonalny film. Już dziś zapraszamy na kolejne 4 już spotkanie.

Kolejne zajęcia 16 października o godzinie 12.00 (spotykamy się przy Starej Przepompowni na Warnikach, można także o 12.05 czekać przy Nowej Przepompowni) Na następnym spotkaniu będziemy kontynuować temat stworzeń żyjących w wodzie. Tym razem zanurzymy się głębiej i poznamy świat wodnych bezkręgowców i oczywiście wspólnie biegać, skakać, rzucać.

Do zobaczenia.

Więcej o projekcie: Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki (PZLA) oraz Parkami Narodowymi przygotowało projekt pod nazwą EKOatleci, który będzie promował aktywne spędzanie czasu z rodziną. Dzięki temu projektowi dzieci wraz rodzicami mają okazję uczestniczyć w cyklu zajęć sportowych na terenie 23 Parków Narodowych, prowadzonych przez trenerów zrzeszonych w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. Zajęcia te są uzupełnione o część edukacyjną prowadzoną przez pracowników Parków Narodowych. Celem tych zajęć będzie zwiększenie świadomości ekologicznej uczestników, w tym o wpływie zachodzących zmian klimatu na rodzime ekosystemy przyrodnicze, a także o roli indywidualnych działań na rzecz ochrony klimatu.