Ułatwienia dostępu

U15 plakatW dniach 24-26 września 2021 roku na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kostrzynie nad Odrą odbywał się I Turniej Eliminacyjny Mistrzostw Polski kadr wojewódzkich U-15 dziewcząt, w którym udział wzięły: Dolnośląski Związek Piłki Nożnej, Lubuski Związek Piłki Nożnej, Wielkopolski Związek Piłki Nożnej i Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej. Turniej organizowany był przez LZPN we współpracy z kostrzyńskim MOSiR i można śmiało napisać, że był niezwykle udany - tak organizacyjnie, jak i piłkarsko!

Eliminacje do Mistrzostw Polski w kategorii U-15 dziewcząt dały możliwość trenerom kadr wojewódzkich do sprawdzenia umiejętności swoich zawodniczek na tle najlepszych z najlepszych rywalek i muszę tutaj napisać, że moim zdaniem turniej stał na niezwykle wysokim poziomie sportowym, a wyniki często nie oddają tego jak bardzo zacięte i wyrównane były mecze, wśród których trudno znaleźć było nudne, jednostronne spotkania. Nie! Wszystkie były niezwykle emocjonujące, a kibice z zapartym tchem śledzili wyczyny swoich faworytów. Trochę szkoda, że mecze odbywały się równolegle na dwóch boiskach, bo nie można było delektować się każdym z nich osobno, ale zapewniam Państwa, że nie brakowało takich, którzy wspólnie ze spikerem, z wypiekami na twarzy, obserwowali przebieg wszystkich spotkań! Było co oglądać! Myślę, że również od strony organizacyjnej nie było na co narzekać – doskonałą baza hotelowa naszego miasta w połączeniu z perfekcyjnie przygotowaną bazą sportową pozwolił zawodniczkom skupić się na grze, co było widać na boisku! Wielkie słowa uznania tutaj dla Kamila Jaźwińskiego z LZPN za koordynację całego turnieju i odpowiadającego z ramienia MOSiR Bartłomieja Suskiego, który był również spikerem. Zanim przejdziemy do omówienia meczy, organizatorzy chcieliby podziękować przede wszystkim młodym piłkarkom za rewelacyjną postawę na boisku w duchu fairplay, sztabom szkoleniowym za przygotowanie swoich reprezentacji, sędzinom za bezapelacyjnie bezbłędną pracę, kibicom za stworzenie niezapomnianego, nieuchwytnego ale jakże gorącego klimatu na trybunach!

Nam pozostaje jedynie czekać na kolejny turniej eliminacyjny, a poniżej prezentujemy krótkie omówienie spotkań, wyniki i składy poszczególnych drużyn. Do zobaczenia!

U15 tabela

DOLNOŚLĄSKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ

Wieczerzak Hanna (br.), Piotrowska Amelia, Butwicka Ada, Brzezińska Julia, Zonenberg Natalia, Flis Krystyna, Stępińska Ita, Witkowska Natalia, Musiałowska Katarzyna (C), Rogus Małgorzata, Bębeniec Oliwia, Rozwadowska Marta, Łukaszek Liliana, Kuriata Alicja, Wilk Maja, Piekarska Monika, Solarska Pola, Graba Zuzanna
Sztab szkoleniowy: Sarnicki Rafał, Ciupiński Adam, Natalia Muczyńska, Stępniewicz Przemysław, Michalczyk Grzegorz, Maskiewicz Jacek

LUBUSKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ

Lipińska Patrycja (br.), Dreczkowska Sandra, Przymuszała Maja, Sawicka Malwina, Popowska Wiktoria, Gawlak Kornelia, Borowa Bianka, Wichman Tola, Gwizdoń Emilia (C), Bieszczat Zuzanna, Łogińska Julia, Dąbrowska Amelia, Dudziak Karolina, Kiałka Gabriela, Czarna Zuzanna, Kruglińska Amelia, Illkova Natalie
Sztab szkoleniowy: Malewicz Jacek, Zieliński Tomasz, Nowicka Katarzyna

WIELKOPOLSKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ

Senger Oliwia (br.), Przybył Julia (C), Dominikowska Zofia, Krawczyk Małgorzata, Szymczak Paulina, Drzewicka Maria, Gębura Gabriela, Wojciechowska Zofia, Wawrzyniak Paula, Nowicka Laura, Hopa Dominika, Kopp Amelia, Szymańska Michalina, Kościelak Apolonia, Glogier Ada Szwarc Marta, Kabacińska Agnieszka
Sztab szkoleniowy: Zawadzka Dagmara, Polowczyk Agata, Płatek Anna, Weiss Jagoda

ZACHODNIOPOMORSKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ

Bruździńska Anna, Hedrych Martyna, Karkocka Natalia, Kozak Helena, Kurzak Nelly Kuśmierczyk Aleksandra (C), Krężel Weronika, Nowak Kinga, Paplicka Kalina, Rybińska Zuzanna, Pilarska Weronika, Struzikowska Marika, Woźniak Julia (br.), Ziemichód Justyna, Zienterska Noemi, Znaczko Zuzanna
Sztab szkoleniowy: Gawron Patryk, Wieleba Klaudia, Burdziak Michał, Kucharczyk Grzegorz, Bardzel Tomasz

Beznazwy 2 1

LZPN 0:2 WZPN

Mecz pomiędzy tymi reprezentacjami był niezwykle wyrównany, choć do przerwy Wielkopolanki schodziły na przerwę z jednobramkową przewagą. LZPN mógł co prawda jeszcze przed przerwą wyrównać, ale niestety nie udało się wykorzystać rzutu wolnego, co z pewnością wpłynęłoby na emocje w drugiej części. Po przerwie WZPN skupił się na obronie i szukaniu szansy z kontry, a w bramce Lubuszanek doskonale spisywała się Gabriela Kiałka, która skutecznie powstrzymywała zakusy gości. Niestety, w 40 minucie po raz drugi na listę strzelców wpisała się Paula Wawrzyniak ustalając wynik meczu na 0:2.

LZPN 0:2 DZPN

Kibiców często określa się mianem dwunastego zawodnika i chyba każdy, kto był w sobotę na kostrzyńskim stadionie zgodzi się ze mną, że to kibice ponieśli swoje zawodniczki do zwycięstwa, choć Lubuszanki zaskoczyły nieco rywalki odważnymi atakami już po pierwszym gwizdku. Zabrakło jednak skuteczności, a przeciwnik coraz groźniej grał z  kontry, gdzie nasze bramkarki musiały grać często na przedpolu. Sensacyjny remis wisiał już w powietrzu do 37 minuty, kiedy wynik meczu otworzyła Ita Stępińska, a trzy minuty później drugą bramkę dla DZPN zdobyła Oliwia Bębeniec.

LZPN 1:3 ZZPN

Trzecia, decydująca kolejka była dla obu zespołów bardzo ważna, ponieważ ZZPN zachowywał wciąż szansę na drugie miejsce, podczas gdy gospodarze całego turnieju szukali pierwszych punktów. Nie można się więc dziwić, że Lubuszanki już od pierwszych minut dominowały, spychając gości do głębokiej defensywy. Po dziesięciu minutach niemal całkowitej dominacji defensywa gości została tak skutecznie sforsowana, że po udanej paradzie Juli Woźniak piłkę do siatki skierowała kompletnie nie pilnowana w polu karnym kapitan LZPN Emilia Gwizdoń i wszystko wskazywało na łatwe zwycięstwo. Zachodniopomorskie słynie jednak z walki i nie inaczej było w tym przypadku. Bohaterką ZZPN okazała się Anna Bruździńska, która najpierw wyrównała wynik spotkania w 19 minucie, a po przerwie dołożyła dwa trafienia kompletując hat-tricka, co dało ostatecznie reprezentacji województwa zachodniopomorskiego trzecie miejsce w tabeli.

u15 wyniki 2

ZZPN 0:0 DZPN

Zwycięski remis - tak można by, w perspektywie całego turnieju podsumować wynik tego spotkania. Bardzo zacięty, niezwykle emocjonujący i wyrównany pojedynek (jak zresztą niemal wszystkie mecze w turnieju!). Na uwagę zasługuje zawziętość obu zespołów, bo walka toczyła się o każde źbło trawy, a tylko dzięki bramkarkom nie padła żadna bramka.

WZPN 3:0 ZZPN

Mecz, który miał jakby dwa oblicza. W pierwszej połowie bardzo wyrównany, z lekką przewagą Wielkopolanek mógł się podobać, choć wynik 0:0 utrzymywał się do 24 minuty. Wtedy właśnie kapitan WZPN Julia Przybył huknęła jak z armaty spoza obrębu pola karnego i piłka zatrzepotała w siatce. Druga połowa to wściekłe ataki Zachodniopomorzanek, które jednak nie potrafiły znaleźć sposobu na będącą w doskonałej dyspozycji Oliwię Senger. WZPN po raz kolejny pokazał, że kontry są ich specjalnością i po dwóch przepięknych akcjach w końcówce na listę strzelców wpisuje się najpierw Paula Warzyniak (trzecia bramka w turnieju), a wynik na 0:3 ustala Zofia Dominikowska.

WZPN 0:3 DZPN

Mecz, który miał być wisienką na torcie, okazał się… o tym za chwilę. Obie reprezentacje wyszły na murawę w strojach, które reprezentowały ich barwy klubowe, aby podkreślić nijako rangę spotkania. Mecz był momentami bardzo zacięty, ale już od początku bardzo agresywnie w pojedynek weszły reprezentantki DZPN, które doskonale zdawały sobie sprawę, że tylko zwycięstwo zapewni im wygranie całego turnieju. Wielkopolanki tymczasem, cierpliwie się broniły szukając okazji z kontry, co miało się wkrótce zemścić. Podczas gdy walka trwała na murawie, również kibice „walczyli” na trybunach. Było więc słychać okrzyki typu „róg-róg-róg: gol-gol-gol”, z którymi w dyskusję wchodzili kibice WZPN: „Nie ma i nie będzie!” Słowem: było gorąco i na boisku ale i poza nim, jak na mecz tej rangi przystało! Cóż to były za emocje, gdzie przez dwadzieścia minut było 0:0! Dopiero w 23 minucie meczu Katarzyna Musiałowska wyprowadza DZPN na prowadzenie, a wśród kibiców eksplozja radości! Po przerwie było równie nerwowo, ale jakże pięknie piłkarsko, choć mecz się zaostrzał z każdą sekundą! Tutaj jednak zawodniczki z Dolnego Śląska nie chciały pozostawić nic przypadkowi, a na kolana WZPN położyła Ita Stępińska, która dwukrotnie pokonała Oliwię Senger - w moim odczuciu bramkarkę turnieju! Tym samym Ita Stępińska (DZPN), Paula Wawrzyniak (WZPN) i Anna Bruździńska (ZZPN) były najskuteczniejsze w całym turnieju, a każda z nich może sobie dopisać do dorobku strzeleckiego po trzy trafienia!

Wracając do turnieju pięknym podsumowaniem była reakcja dziewcząt po tym meczu, gdzie obie reprezentacje dziękowały swoim kibicom, a zwyciężczynie I Turnieju Eliminacyjnego Mistrzostw Polski kadr wojewódzkich U-15 dziewcząt, przy dźwiękach „We are the chempions” zespołu Queen świętowały swój sukces! Był i smutek przegranych, ale czy można mówić o pokonanych, kiedy tak pięknie wszystkie cztery reprezentacje walczyły, od pierwszego do ostatniego gwizdka. Na koniec życzymy wszystkim zawodniczkom, aby kiedyś wyszły z Orzełkiem na koszulce jako reprezentantki Polski!