Ułatwienia dostępu

A A A

Regulamin Obiektu Sportowego - stadion sportowy oraz sali sportowej - Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kostrzynie nad Odrą. 


Regulamin Korzystania z Bois Piłkarskich zlokalizowanych na stadionie sportowym przy ul. Niepodległości 11 w Kostrzynie nad Odrą.


 

Stadion sportowy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kostrzynie nad Odrą budowany był w latach 1963 – 1964 nakładem Kostrzyńskiej Fabryki Celulozy i Papieru oraz Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.

Oddana przed 46 laty baza sportowa przy ulicy Niepodległości 11 (do 31.12.99 r. – ul. 22 Lipca 11), znajdująca się na 6,5 ha powierzchni, składa się z hali sportowej o wymiarach 27 x 15 metrów wraz z zapleczem w postaci pomieszczeń biurowych administratora jakim jest MOSiR , biura Kostrzyńskiego Klubu Piłkarskiego „Celuloza”, szatni, umywalni, siłowni, sauny, pomieszczeń sanitarnych, magazynów sprzętu sportowego, trzech pełno wymiarowych płyt piłkarskich, w tym dwóch o podłożu trawiastym, kortów tenisowych o nawierzchni ze sztucznej trawy.

Na budowanym nowym stadionie sportowym w dniu 1 kwietnia 1962 r. na bocznej płycie piłkarskiej w pierwszym meczu w rundzie wiosennej o mistrzostwo klasy „B” KKS „Celuloza” Kostrzyn pokonała LZS „Wartę” Słońsk 4:1. Pierwszym międzynarodowym spotkaniem sportowym w Kostrzynie nad Odrą na stadionie był mecz piłkarski pomiędzy KKS „Celuloza Kostrzyn a BSG „Chemie” Schwedt. Mecz ten w obecności około 3 tysięcy widzów rozegrany został w dniu 27.10.1963 r. o godzinie 15.00 i zakończył się zwycięstwem „Celulozy” 3:0 (1:0) po bramkach strzelonych przez Lambrosa Karanikasa – w 10 i 52 minucie oraz Franciszka Myllera w 68 minucie.

Hala sportowa była natomiast areną turniejów zapaśniczych oraz bazą treningową dla sportowców pozostałych sekcji sportowych.

W latach 1982 – 1984 na stadionie rozgrywane były mecze piłkarskie o mistrzostwo II ligi (obecnie I liga). Do legendy przeszedł pojedynek 1/16 Pucharu Polski z ówczesnym Mistrzem Polski „Lechem” Poznań rozegrany we wrześniu 1983 r., gdzie około 6 tysięcy widzów śledziło dramatyczny pojedynek zakończony zwycięstwem „Lecha” po dogrywce rzutami karnymi.

W 1997 roku w wyniku powodzi prawie 2/3 terenu z łącznej powierzchni gruntów znajdowało się pod wodą, niszcząc całkowicie podłoże płyt piłkarskich, placów utwardzonych, boksów dla zawodników rezerwowych oraz ogrodzenie wokół obiektu sportowego.

W 1998 roku w wyniku podjętych działań przez kostrzyński MOSiR dokonano remontu na powierzchniach płyt piłkarskich poprawiając ich podłoże trawiaste – do dziś główna płyta piłkarska jest jedną z najlepszych na Ziemi Lubuskiej. Od 2002 roku kostrzyńskie obiekty sportowe, wraz ze stadionem znajdującym się w centrum miasta, przechodzą etapową modernizację. W latach 2004 – 2005 przeprowadzono remont kapitalny budynku hali sportowej wraz z zapleczem. W latach 2006 – 2009 prowadzone były kolejne prace modernizacyjne. Przy głównej płycie piłkarskiej wybudowano nowe trybuny ze siedziskami z oparciami dla blisko tysiąca widzów, centralny sektor dla kibiców ma zadaszenie, zamontowano nowe nagłośnienie, wybudowano nowe pomieszczenie dla obsługi imprez sportowych, wykonano nowe ogrodzenie wokół głównej areny boiska, postawiono nowy budynek sanitarny dla widzów, wykonano prace renowacyjne na płytach piłkarskich oraz przeprowadzono remont zewnętrzny budynku gospodarczo - socjalnego.

W 2010 roku od początku maja wielbiciele tenisa ziemnego mogą korzystać z nowych kortów. W ramach inwestycji wykonano dwa korty z nawierzchnią ze sztucznej trawy, trybuny, oświetlenie i ogrodzenie. Przeprowadzone prace kosztowały 591 tysięcy złotych. Część funduszy udało się zdobyć ze źródeł pozabudżetowych m.in. z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Wykonano na długości 220 metrów nowe ogrodzenie przy głównej płycie piłkarskiej.

W IV kwartale 2010 roku w wyniku strat popowodziowych przeprowadzono ponownie renowację bocznej pełnowymiarowej trawiastej płyty piłkarskiej.

Tu, na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji aktualnie seniorzy III ligowej KKP „Celuloza” oraz młodzi piłkarze od żaka po juniora starszego rozgrywają swoje turnieje i mecze mistrzowskie, zaś w hali zawodnicy zapasów stylu klasycznego oraz aikido szlifują formę na najważniejsze centralne zawody sportowe.

Przez cały rok stadion tętni wieloma imprezami sportowymi i rekreacyjnymi, bo trzeba przyznać, że w 18-tysięcznym mieście sport jest ważną i bardzo widoczną dziedziną życia.

Stadion sportowy nadal objęty jest dalszymi planami modernizacyjnymi. Planuje się wybudowanie pełnowymiarowego boiska piłkarskiego o sztucznym trawiastym podłożu, wybudowanie 400 metrowej bieżni tartanowej oraz boiska do gier dziecięcych. Dzięki wykonanym inwestycjom oraz wysiłkom Miasta włożonym w rozbudowę kostrzyńskiej bazy sportowej, Polski Związek Piłki Nożnej w Warszawie powierzał kostrzyńskiemu MOSiR-owi organizację piłkarskich Mistrzostw Polski Kobiet do lat 19 (dwukrotnie), Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, spotkań piłkarskich U-15 Polska – Szwajcaria oraz Polska – Niemcy.

Stadion sportowy jest obiektem urokliwym, kameralnym, wielokrotnie goszczącym liczną rzeszę dzieci, młodzieży oraz dorosłych mieszkańców, którzy uczestniczą w licznych imprezach sportowych i rekreacyjnych organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kostrzynie nad Odrą.